Bursztynowo Ośrodek Wczasowy

Ośrodek Bursztynowo w Sztutowie na Mierzei Wiślanej

Komfortowy ośrodek wczasowy Bursztynowo położony jest w samym sercu lasu sosnowego. Znajduje się zaledwie 650 metrów od piaszczystej, szerokiej plaży głównej. Istnieją również leśne dróżki prowadzące do dzikich plaż. Od centrum dzieli nas około 1500 metrów, dzięki czemu unikną Państwo zgiełku i hałasu pobliskich miejscowości. Przepiękny, leśny krajobraz oraz szum morskich fal to główne atuty Ośrodka Bursztynowo, gwarantujące niezapomniane wczasy nad polskim morzem tuż przy Zalewie Wiślanym. Serdecznie zapraszamy do Sztutowa.

 

 

 

Mierzeja Wiślana nazywana przez wielu „ Bursztynowym Wybrzeżem” jest jednym z najpopularniejszych regionów wypoczynkowych nie tylko na Pomorzu, ale też w całej Polsce.
Miejsce to oferuje szereg atrakcji,  które pozwolą cieszyć się wypoczynkiem, zapewniając niezapomniane przeżycia. Każdy znajdzie coś dla siebie-  atrakcje dla dzieci, atrakcje na wodzie, ciekawe miejsca, pamiątki historii czy relaks na bezludnej plaży.

Oto lista miejsc, które urozmaicą Państwu pobyt, np. w razie niepogody :

MUZEUM STUTTHOF  w Sztutowie   
Muzeum jest zorganizowane na części dawnego obozu (ok. 20 ha). Wśród najważniejszych jego zabytków jest częściowo zachowany Stary Obóz, komora gazowa, komendantura wraz z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Teren miejsca pamięci obejmuje także rekonstrukcję krematoriów, puste już dziś pola tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego, a także pomnik monumentalny autorstwa Wiktora Tołkina. Szczególnie bogate są zgromadzone i przechowywane archiwa poobozowe. Na terenie Muzeum zainstalowana jest stała wystawa główna. Są też organizowane wystawy czasowe. Muzeum jest jednostką bezpośrednio podporządkowaną Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

KOŚCIÓŁ W STEGNIE   (odległość  od ośrodka ok. 4km)
Kościół parafialny o konstrukcji szachulcowej został zbudowany przez luteran w latach 1681-1683. Posiada 1 wieżę, 1 nawę, strop beczkowy, drewniany, barokowy ołtarz główny z 1572 roku oraz barokowe organy. Ciekawe są umieszczone na stropie świątyni płócienne malowidła przedstawiające wydarzenia z końca wojny trzynastoletniej, kiedy to w Stegnie prowadzono pertraktacje pokojowe.

MUZEUM BURSZTYNU W STEGNIE  (odległość od ośrodka ok.  4km)
Muzeum Bursztynu to prywatne przedsięwzięcie Wojciech Głodzika, który prezentuje swoje zbiory bursztynu. Na ekspozycji można zobaczyć unikatowe bryły bursztynu bałtyckiego – również z uwięzionymi wewnątrz owadami sprzed milionów lat – oraz drzewo ociekające bursztynem. Zwiedzający dowiedzą się również, w jaki sposób rozpoznać falsyfikat, a także poznają początki bursztynnictwa. Siedzibą muzeum jest zrekonstruowany budynek żuławskiego domu podcieniowego, bardzo charakterystycznego dla tego regionu.

LATARNIA MORSKA KRYNICA MORSKA  (odległość od ośrodka ok.  18km)
Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Gdańsk Port Północny, a Latarnią Morską Bałtijsk (Rosja – obwód kaliningradzki). Znajduje się tu jedna z jedenastu stacji brzegowych na polskim wybrzeżu systemu AIS-PL projektu HELCOM, który umożliwia automatyczne monitorowanie ruchu statków w strefie przybrzeżnej. Antena stacji w Krynicy Morskiej ma wysokość 53 m n.p.m.

MUZEUM ZALEWU WIŚLANEGO  (odległość  od ośrodka ok. 4km)
Kolekcja eksponatów Muzeum Zalewu Wiślanego pokazuje historię żeglugi i rybołówstwa na tym akwenie. Zobaczyć można m.in. modele jednostek żaglowych, którymi pływano po Zalewie Wiślanym, narzędzia szkutniczego warsztatu. W halach wystawowych Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich są również prawdziwe łodzie wykorzystywane przez miejscowych rybaków. Imponujące wrażenie robi potężny barkas, sporych rozmiarów tradycyjna jednostka żaglowa, wykorzystywana w żegludze na Zalewie Wiślanym. Obejrzeć można również dawne narzędzia rybackie, dawny bojer jacht klubu w Krynicy Morskiej oraz sporo interesujących fotografii, przedstawiających pracę miejscowych rybaków. Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich jest częścią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

ZAMEK KRZYŻACKI W MALBORKU (odległość  od ośrodka ok. 40km)
Największy na świecie zamek pod względem powierzchni, usytuowany w Malborku, na prawym brzegu Nogatu. Wzniesiony w kilku etapach od 1280 do poł. XV w. przez zakon krzyżacki, początkowo konwentualny i siedziba komtura, w latach 1309–1457 siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych, w latach 1457–1772 rezydencja królów Polski, od 1466 siedziba władz Prus Królewskich, od 1568 siedziba Komisji Morskiej, w 1772 zajęty przez administrację Królestwa Prus i zdewastowany w latach 1773–1804; rekonstruowany w latach 1817–1842 i 1882–1944, zniszczony w 1945, ponownie rekonstruowany od 1947; w 1949 wpisany do rejestru zabytków, w 1994 uznany za pomnik historii, w 1997 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO; od 1961 siedziba Muzeum Zamkowego w Malborku.

PARK RUCHOMYCH DINOZAURÓW W MALBORKU (odległość  od ośrodka ok. 40km)  
W parku znajduje się kilkadziesiąt ruchomych dinozaurów, muzeum skamieniałości, kino 5D, minizoo. Dzieci mogą dosiąść ruchomego dinozaura, pobawić się na placu zabaw, popływać na wodzie a także zjeść pyszne jedzenie w naszych obiektach gastronomicznych.

DOMY PODCIENIOWE I ZAGRODY HOLENDERSKIE  (odległość od ośrodka ok.  4km)
Jedną z charakterystycznych cech Żuław są tak zwane domy podcieniowe. Są to budynki o konstrukcji szkieletowej wypełnionej cegłą, podcień tworzy wysunięte piętro od strony drogi oparte na drewnianych filarach.

WIOSKA INDIAŃSKA  (odległość  od ośrodka ok. 9km)
Wioska Indiańska w Jantarze jest jedyną tego rodzaju atrakcją na Pomorzu Gdańskim. Dzieci i dorośli mogą obejrzeć tu obszerne muzeum z unikalną kolekcją oryginalnego rękodzieła Indian z różnych regionów Indiańskiej Ameryki Północnej (kilkaset eksponatów - największa prywatna kolekcja w Polsce!) - kompletne tradycyjne ubiory męskie, kobiece i dziecięce, przedmioty codziennego użytku, broń, maski, akcesoria obrzędowe itp. W letnim obozowisku wśród tipi (przenośne namioty łowców bizonów z równin) znajduje się m.in. stylowe i kompletnie wyposażone tzw. tipi wodza.

„PASIEKA U STRUSI”  JANTAR   (odległość  od ośrodka ok. 9km)
Właściciele posiadają kilka strusi oraz prowadzą pasiekę w której znajduje się 100 uli. Jeden z nich jest szklany, dzięki czemu można obserwować pszczoły w trakcie pracy. Na miejscu można kupić miód rzepakowy, lipowy, gryczany, wielokwiatowy a nawet miód z cynamonem.

GDAŃSK   (odległość  od ośrodka ok. 50km)
Jest to miasto o ponad tysiącletniej historii, którego tożsamość na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem różnych kultur. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych. W Gdańsku odbywają się największe na świecie międzynarodowe targi bursztynu i wyrobów bursztynowych.

REJSY PO ZALEWIE WIŚLANYM  NP. KRYNICA MORSKA - FROMBORK – KRYNICA MORSKA
Frombork jest położony na Równinie Warmińskiej, nad Zalewem Wiślanym, na północnym krańcu Wysoczyzny Elbląskiej. W miejscowości znajduje się port morski oraz morskie przejście graniczne. Główne atrakcje turystyczne miasta i okolic to rejsy po Zalewie Wiślanym, punkty widokowe, umocnienia pozostałe po II wojnie światowej, planetarium i obserwatorium astronomiczne. Planetarium znajduje się w ośmiobocznej wieży na wzgórzu katedralnym (tzw. oktogonie), posiada kopułę o średnicy 8 m mieszczącą 81 widzów. W obiekcie prezentowane są popularnonaukowe seanse astronomiczne.

REJS KANAŁEM OSTRÓDZKO-ELBLĄSKIM
Kanał Ostródzko-Elbląski o długości 82 km ze względu na funkcjonujące na nim od 1860 roku urządzenia hydrotechniczne jest zaliczany do ewenementów w skali światowej.

KOLEJKA WĄSKOTOROWA
Wąskotorowa kolej o szerokości toru 750 mm łącząca miejscowości na Żuławach Wiślanych, została zlikwidowana w 1996 r. Tabor wywieziono lub pocięto na złom, a linie i budynki zostały zdewastowane. Dopiero po 8 latach przerwy na szlak wąskotorówki powróciły pociągi, obsługiwane przez Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych. Dzięki współpracy Powiatu Nowodworskiego i PTMKŻ Żuławska Kolej Dojazdowa znów przewozi podróżnych wzdłuż Bursztynowego Wybrzeża. Około pół godziny drogi dzieli Krynicę Morską, Trójmiasto, Elbląg i Malbork od przystanków naszej wąskotorówki. Kolejka wąskotorowa to najlepszy środek transportu nad morze, oraz świetna okazja do poznania Żuław i Mierzei Wiślanej z nietypowej perspektywy.